Yatak Odası Çeyiz Listesi | Sade, Şık ve Rahat Bir Oda İçin İpuçları

Yeni ev kurarken ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin eksiksiz yer aldığı yatak odası çeyiz listesi hazır!


Merhaba, beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın: @sadesakinblog
yatak odası çeyiz listesi

Daha önce hazırladığım detaylı Mutfak Çeyiz Listesi nden sonra sıra geldi Yatak Odası Çeyiz Listesi ne.

Günün önemli bir bölümünü dinlenmek veya uyumak için yatak odasında geçiriyoruz. Gardırop da yatak odasındaysa bu süre daha da artıyor.

Sadece bize özel olan bu alanda mobilyaları, tekstil ürünlerini zevkimize ve rahatımıza göre seçmek oldukça önemli.

Yatak odası çeyiz listesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Çeyizde yatak odasında olması gerekenler nelerdir? Hangi eşyalara ihtiyaç duyabiliriz? Hepsini aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

 1. Mobilyalar
 2. Tekstil Ürünleri
 3. Perde
 4. Halı
 5. Aydınlatma

Mobilyalar | Yatak Odası Çeyiz Listesi

 • Karyola
 • Yatak
 • Yatak Ucu Pufu / Bank / Bench
 • Komodin
 • Şifonyer / Makyaj Masası
 • Gardırop

Karyola

Karyola seçerken bazalı olup olmayacağına karar vermelisiniz.

Bazalar geniş bir saklama alanı sunar ancak ben şu an alacak olsam hem temizliği kolaylaştırmak hem de enerji akışını kesmemek adına bazasız ve yüksek ayaklı bir karyola seçerdim.

Böylece karyolanın altını rahatça süpürüp silebilirdim. Şu anda fotoğraftaki bazalı ve kenarları kapalı karyolayı kullanıyoruz. Yani bazayı komple kaldırmadan altını temizlemek mümkün değil. O yüzden memnun değilim.

Yatak Odası Takımı

İlla bazalı olacaksa da kenarları açık ve yüksek ayaklı tercih edebilirsiniz. Tabi bu sefer yatak yüksekliği fazla olur.

Yatak

Rahat bir uyku uyumak, dayak yemiş gibi değil de gerçekten dinlenmiş olarak uyanmak istiyorsanız kaliteli bir yatak kullanmanız gerekiyor. İlla en pahalısını alın demiyorum elbette ama mutlaka iyice araştırıp seçiminizi yapın.

Biz yatak odası takımını aldığımız mağazadan yatağı seçtik ama ilk günden beri işkence çektiriyor resmen.

Son zamanlarda biraz araştırdım ve Sabah Yatakları‘nın kalitesi, rahatlığı ve kullanım ömrünün uzunluğuyla diğerlerinin önüne geçtiğini gördüm. En kısa zamanda kendimize uygun yatağı seçip rahat bir uyku uyumak niyetindeyim.

Yatak Ucu Pufu

Yatak ucuna yerleştirilen puf veya bankları hem görsel olarak beğenir hem de kullanışlı bulurum. Çeşitli tarzlarda bir çok seçenek bulunuyor. Ben sandıklı puf almıştım, uzun süre yatak ucunda kullandım. Şimdi evimde yer olmadığı için antrede duruyor ve hala çok hoşuma gidiyor. İçine de alet çantası, matkap vs. yerleştirdim. Kapağı ağır olduğundan oğlum açamıyor, oldukça korunaklı oldu 🙂

Komodin

Komodinleri oldukça kullanışlı ve gerekli görüyorum, buna rağmen yatak odası takımı alırken komodin satın almadık. Yatak yanında hiç boşluk yoktu ilk evimizde. Yer olsa da almazdım çünkü takımın komodininin genişliği 50 cm’ den fazlaydı. Komodin değil şifonyer neredeyse 😀 Daha sonraki evimizde yer olunca evdeki sehpalarımdan birini kullandım.

yatak odası komodin

Sadece duvara monte edilen bir raf da sade ve şık olur. İlla çekmeceli olsun isterseniz çok geniş ve hantal olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Ben bebeğimden sonra komodin olarak anne yanı yatak kullanmaya başladım tabi 😀 Şimdiki evimizde yatak odası geniş olduğu için diğer tarafa da annemden ödünç aldığım komodini koydum. O olmasaydı da yine sehpa kullanmaya devam ederdim. Tabi komodin veya sehpaların yüksekliğinin yatağın yüksekliğine uyumlu olması iyi olur.

Şifonyer / Makyaj Masası

Komodin gibi seçtiğimiz takımın şifonyeri de hoşuma gitmediği için ben almadım. O zamanlar aynalı önünde taburesi olan makyaj masaları çok hoşuma gidiyordu ama yerim olmadığı için ve biraz da pahalı oldukları için almamıştım.

Şimdi iyi ki almamışım diyorum, hiç gerek duymadım.

Geniş bir odada elbette güzel duruyor, ihtiyaca göre karar verilebilir. Ancak küçük bir odaya tıklım tıklım mobilya doldurmak ne göze hitap eder ne de kullanım kolaylığı sağlar.

Gardırop

En geniş depolama alanlarından biri olacağı için, gardırop seçiminde dikkatli olmalısınız. Mesela ben kıyafet dışında büyük fotoğraf albümlerini, bazı elektronik eşyaları ve oğlumun oyuncaklarının bir kısmını gardırobumda saklıyorum.

–>Buradaki gönderimde raf düzenini görebilirsiniz.

Büyük raflardan ziyade küçüklü büyüklü çekmeceler daha kullanışlı oluyor. Askı yüksekliğine de dikkat etmelisiniz. Ben boyum kısa olduğu için kolay ulaşabileceğim yükseklikte olanı seçtim.:)

Gardırop kapağı konusuna gelecek olursak ; sürgülü kapaklardan oldum olası hoşlanmam. Hem açıp kapaması zor gelir, hem de kolay deforme olduğunu düşünüyorum. O yüzden ben normal kapak tercih ettim.

Geçenlerde aynalı bir sürgülü gardırop kapağını tam düşecekken zor tuttuk, oğlum da önündeydi. Artık iyice gözüm korktu :/

Yine de dar yaşam alanlarında yerden tasarruf sağlamak adına sürgülü kapak tercih edenler de çok fazla.

Son olarak, geçtiğimiz günlerde yatak odasında özellikle de yattığımız yeri yansıtan aynaların olumsuz etkileri olabileceğini, uyku kalitesini düşürebileceğini okudum. Hatta aynaların üstünü örten veya boyayanlar ciddi değişiklikler yaşadıklarını söylüyor. Bu konuyu da araştırmak isteyebilirsiniz.

Benim gardırobumun da iki kapağı aynalı ancak duvara bakıyor yatağa değil. Yine de şu anda alacak olsam, benim için çok gerekli olmadığından, aynasız kapak alıp kapaklardan birinin iç kısmına orta boy bir ayna monte ettirip o şekilde kullanabilirim diye düşünüyorum.

–> Yatak odası mobilya yerleşimine dair fikir vermesi açısından da ‘Yatak Odamı Nasıl Yerleştirmeliyim?’ başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Tekstil Ürünleri | Yatak Odası Çeyiz Listesi

 • Yorgan
 • Battaniye
 • Yastık
 • Nevresim Takımı
 • Çarşaf
 • Alez
 • Yatak Örtüsü
 • Uyku Seti

Yatak odası çeyiz listesi için tekstil ürünleri seçiminin çok dikkatli yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yorgan, yastık işte ne var bunda diyebilirsiniz. Ancak bu ürünler dolaplarda oldukça yer kapladığından, gereğinden çok daha fazla sayıda satın alınan tekstil ürünleri ilerde sizi sıkıntı vermeye başlayabilir.

Yorgan

Yorganlar dolgu malzemelerine göre pamuk, yün, bambu, elyaf, mikrofiber gibi çeşitlere ayrılıyor. Bu malzemelerin özelliklerini araştırarak bulunduğunuz yerin iklim özelliklerini de göze alarak kalınlığı, ısı tutma kapasitesi, nem tutma özelliği ve temizliği size uygun olan yorganı seçebilirsiniz.

Misafir için yapacağınız yorgan seçimi için acele etmemenizi tavsiye ederim. Ne sıklıkla ve en fazla kaç kişi yatılı misafir ağırlayacaksanız, ona göre hareket etmelisiniz. Kaldı ki eviniz çok aşırı soğuk değilse yorgan kullanımı da şart değil, kalınca bir battaniye de iş görebilir.

Battaniye

Mevsim geçişlerinde, havanın nispeten ılık olduğu zamanlarda yorgan kalın, pikeler ince olacağı için ,ince yapılı ama sıcak tutan battaniyelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu battaniyeleri aynı zamanda yatak örtüsü olarak da kullanabilirsiniz.

Benim sadece bir adet çift kişilik yorganım olduğunda, birer adet çift kişilik kalın ve ince bir battaniyelerim var. Bir adet de genellikler oturma odasında koltukta kullandığımız ince tek kişilik battaniye bulunuyor.

Yastık

Yastık seçimini mümkünse deneyerek yapmak daha sağlıklı olabilir. Yastığın özellikleri kişiden kişiye çok farklılık gösterebilir. Boyun ağrılarınız veya aşırı terlemeniz varsa daha dikkatli olmalısınız.

Nevresim Takımı

sade ve şık yatak odaları

Nevresim, çarşaf ve yastık kılıfları içeren nevresim takımlarını seçerken polyester içermemesine ve yorgan yastık boyutlarıyla uyumlu olmasına özen gösterin.

Çarşaf / Lastikli Çarşaf / Fitted Çarşaf

Çarşaflar takımlarla birlikte alınıyor genelde ve pamuklu oluyor. Pratik olduğu için lastikli çarşaf tercih edenler var. Ancak bana daha zor geliyor onu yatağa geçirmek. Üstelik geçirdiğim gibi de durmuyor kayma yapıyor. En rahat kullandığım köşelerden dikişli olan ve yatağa tam uyan çarşaflar. Hiç kaymıyorlar. Hatta elimdeki normal çarşafları da köşelerden düz bir dikişle dikerek yatağa uyumlu hale getirmeyi planlıyorum 😛

Alez

Yatağı korumak için kaymayan bir alez kullanmanız çok işinize yarar.

Yatak Örtüsü / Pike Takımı

yatak odası sade

Örtülerinin de çoğunlukla polyester veya pamuk – polyester karışımlı olarak satıldığını görüyorum. Ayrıca kapitoneli, dolgulu, süslü püslü, yerleri süpüren ağır yatak örtülerini, hoş görünse bile kullanışlı bulmuyorum. Dediğim gibi bu tür örtüler zaten genelde %100 polyester kumaşlı oluyor.

Pamuklu şık bir pike takımı hem hafif hem sade hem de daha kullanışlı olabilir.

Uyku Seti

Yorgan, çarşaf ve yastık kılıfları olarak satılan setleri ben tercih etmezdim. Yorganları desenli olanlara açık renkli bir nevresim geçirdiğinizde alttan deseni görünebilir. Bu set içinde yorgan koruyucu veya yorgan çarşafı denilen ve yorgana düğmelerle sabitlenen bir çarşaf da dahil ediliyor ki hiç de sabit durmuyor :/

Perde | Yatak Odası Çeyiz Listesi

Uyurken dışarıdan gelen ışıklardan rahatsız oluyorsanız ,yatak odası perdelerini koyu renk seçerek ışığı engelleyebilirsiniz. Gündüz saatlerinde de dinlenmek istediğinizde odayı rahatlıkla karartabilirsiniz.

Halı / Kilim | Yatak Odası Çeyiz Listesi

Yatak odasında fazla toz tutmayan ince kilimler kullanmayı daha çok seviyorum. Yumuşaklığı ve dekoratif görüntüsü sebebiyle peluş veya post halılar da sık kullanılıyor.

Aydınlatma | Yatak Odası Çeyiz Listesi

Yatak odası aydınlatması göz yormaması gerekir. Tavana dönük avizelerle ışığı yumuşatabilirsiniz.

Bence en güzeli renk değiştiren uzaktan kumandalı led ampuller. Böylece duruma göre deneyerek en rahat ettiğiniz ışığı kullanmış olursunuz.

Dilerseniz yatağın iki yanında aplik veya komodinlerin üstünde abajur kullanabilirsiniz. Gözüme çok kalabalık geldiği için ben tercih etmiyorum.


Kolay Gelsin 🙂

Dilerim Yatak Odası Çeyiz Listesi başlıklı yazım hem gözünüze hoş gelen hem de rahatça dinlenebileceğiniz güzel ve kullanışlı odanızı oluşturmanızda size yardımcı olmuştur. Yazımı sosyal mecralarda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamanız beni çok mutlu eder.

Comments (2)

 1. Zehra Õz Mayıs 31, 2021
  • Feyza Güler Mayıs 31, 2021

Yorum yap

[hfe_template id='1141']