Evde Yapılabilecek Eğlenceli Hobiler

Kış mevsimi ve soğuk havalar yaklaşırken evde yapılabilecek hobiler neler olabilir diye araştırarak hepsini listeleyip ilhama ihtiyacı olanlara ve ‘ Hobi olarak ne yapabilirim?’ diyenlere biraz katkıda bulunmak istedim.

Keyif veren uğraşı anlamını taşıyan hobiler sayesinde, ilgi ve merak duyduğumuz bir alanda vakit geçirip emek harcayarak hem üretkenliğimizi artırıp hem de bedenen ve ruhen rahatlayabiliriz.


Merhaba, beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın: @sadesakinblog
evde yapılacak hobiler
Evde Yapılabilecek Hobiler

Çocukluğumda, özellikle ilkokul sonrası sokakta pek vakit geçirmedim. O yüzden evde sıkılınca ne yapılır? Nasıl bir hobi edinsem falan gibi bi derdim olmuyor, zira milyon tane beni heyecanlandıran, yaptıkça kendimi bulduğum uğraşım var 😀 Yine de farklı şeyler denemeye her zaman açığım.

Siz de bir değişiklik arıyorsanız, bu yazıda sizi mutlu edecek hobiler bulabilir, hatta hobinizi işe dönüştürüp kazanç sağlayabilirsiniz, belli mi olur 🙂 

ŞİMDİ Size ne yapmanız gerektiğini söylüyorum:

Yazıyı okumaya başlayın, ilginizi çeken konuları ve aklınıza takılan soruları not alın. Merak ettiklerinizi yazının sonunda yorum kısmına yazabilirsiniz. 

Aşağıda listelediğim hobilerden bir tanesinde karar kıldığınız an hiç ertelemeden harekete geçin.
SONRA araştırmanızı yapın ve gerekli metaryelleri en kısa sürede hazırlayın. Tam ve mükemmel olması şart değil. Önemli olan başlamak. Ertelemeyi aklınızdan bile geçirmeyin, böylece yapacağınız şeyden en yüksek verimi alabilirsiniz.

EVDE YAPILABİLECEK HOBİLER

‘İçeriğimi hazırlarken Instagramda @sadesakinblog sayfamı takip eden arkadaşlarım içinde evde yapılabilecek hobiler ile ilgilenenlerden fotoğraf rica ettim ve küçük işletme sahibi olanlara da destek olmak istedim. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz sadesakin.com herhangi bir gelir elde etmeyecektir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan sadesakin.com sorumlu değildir.’

YAZI YAZMAK

Günlük, deneme, makale, blog yazısı, şarkı sözü veya şiir her ne olursa olsun yazmak insanı fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak olumlu yönde etkiler.

Duygu ve düşüncelerin yazı ile dışa vurulması stres seviyesini düşürerek, bu duruma bağlı fizyolojik sıkıntıları da azaltabilir.

Benim bu blogu kurmamın en önemli sebeplerinden biri de, yazmanın bana her yönden iyi geleceğine inanıyor olmamdı. 

Belki hobi olarak yazı yazmak size çekici gelmiyordur. Ancak yazarak kendinizi daha iyi tanıyabilir ve ne yapmak istediğinizi daha rahat bulabilirsiniz. Bu sebeple ilk sırayı da ona verdim. Masrafsız hobiler içinde de en güzeli yazı yazmak olabilir bence.

Dilerim ki; size iyi gelen ne varsa onu bulur ve aşkla bağlanırsınız<3

YABANCI DİL ÖĞRENMEK

Evde yapılabilecek hobiler arasında bana en eğlenceli gelenlerden biri yeni bir dil öğrenmek. Ya da öğrenmeye başladığımız bir yabancı dili geliştirmek. 

Bunun için illa ki kurslara gitmeniz, özel ders almanız gerekmiyor. Başlamaya karar verip doğru yöntemi belirledikten sonra kendi başınıza da başarabilirsiniz.

Bu benim deneyimlediğim bir şey değil, ben okulda öğrendim ama okul veya özel ders olmadan da yabancı dil öğrenen kişi sayısı oldukça fazla. 

Günümüz imkanları ile evde yabancı dil öğrenmek çok daha kolay.

8 dil konuşabilen bir polyglot olan İclal Dağcı’nın “Dil Öğrenmeye Nereden Başlanır? Başlangıçta Ne Yapılır?” başlıklı videosu bu konuda size yardımcı olabilir. İclal, öğrendiği dillerin çoğunu evde kendi kendine öğrendiğini belirtiyor.

KODLAMA ÖĞRENMEK

Kodlama bir bilgisyar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. 

Web tasarımı yapmak, mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştirmek için kodlama gerekir.

Çocuk, yetişkin her yaştan insanın gelişimi için önemi büyük. Nitekim, artık günümüzde kişinin mesleği ne olursa olsun fark etmeksizin, kodlama öğrenmesinin gerekli ve faydalı olduğu belirtiliyor.

Kodlama öğrenmeyi aynı bir yabancı dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. 

Uzmanların dediğine göre, dikkati ve odaklanmayı artırma, sorun çözme yeteğini geliştirme, analitik ve sistematik düşünmeyi sağlama gibi bir çok faydası bulunuyor.

Konuya merakınız varsa “En İyi 20 Ücretsiz Yazılım Öğrenme Sitesi” size yardımcı olacaktır.

Ben online bir eğitime katılmıştım başlangıç seviyesinde. O kadar zevkliydi ki, ilk fırsatta devam edeceğim inşallah. 

BULLET JOURNAL

En trend hobiler içinde sayabileceğimiz Bullet Journal, kısa adı ile Bujo, tasarımcısı Ryder Carroll’un ifadesiyle geçmişi takip etmek, şimdiyi organize etmek ve geleceği planlamak için kullanılan analog bir sistem.

Günlük işlerinizi, planlamalarınızı ve yapılacaklar listelerinizi bir arada görebileceğiniz bu sistem dikkatinizi toplamanıza yardımcı oluyor. Bu sayede gereksiz ayrıntılarla vakit kaybetmiyorsunuz.

Nasıl başlayabileceğinizi bu video ile öğrenebilirsiniz.

Modern Kaligrafi

Son yıllarda bir çok güzel yazı severi etkisi altına alan modern kaligrafi, vaat ettiği özgür çalışma tarzıyla size sakin ve keyif veren dakikalar yaşatabilir.

Günlük veya ajanda tutuyorsanız, ya da yukarıda bahsettiğim bullet journal fikri ile ilgileniyorsanız, modern kaligrafi sayfalarınızı hareketlendirmek için bire bir.

HAT SANATI

Hüsn-ü hat, diğer adıyla hat sanatı çizgilerin büyük bir titizlikle işlenerek yazıya dökülmesidir.

Hat Sanatı ve Ney

“Hayatın koşturmasından kaçıp sığındığım husn-u hat; murekkeple birlikte yazıya akan hüzünlerimin şahidi ve dinlemesi de çalışması da huzur veren ney’im.”

zehra öz

Gerektirdiği inceliklerden dolayı ustasından ders almak önemli görülüyor. Yüz yüze mümkün değilse uzaktan eğitim veren hattatlar olduğunu da belirtiyim.

ÖRGÜ SANATI

Stresten ve kafanızda dönen yoğun düşüncelerden uzaklaşmak için örgü terapisi biçilmiş kaftan. Rengarenk ipler, şişler, tığlar… 

Örgü örerken dikkatimizi tamamen yaptığımız işe vermemiz gerekir, böylece bir süreliğine zihnimizi de rahatlatmış oluruz.

Ben biraz sıkıntılı bir dönemde örgü bebek patikleri yapmayı öğrenmiştim. Gerçekten de işe yaramıştı. Başka hiç bir şey düşünmüyordum. O zamanlar bebeğim yoktu, hediyelik örüyordum, bir kaç tane de satmıştım. Bebeğim olunca ona da ördüm, kendi el emeğimi onun üzerinde görmek çok mutlu ediyordu.

Patik,hırka tarzı şeyler örmek istemiyorsanız amigurumi oyuncaklar da deneyebilirsiniz.

@ganime_amigurumist sayfasında Ganime Hanım el emeği amigurumi oyuncak, kapı süsü yenidoğan setleri ve hediyelik magnetlerin satışını yapıyor.

Özlem Hanım da amigurumi seven becerikli hanımlardan.

amigurumi oyuncak

“Kızım için hobi olarak yapmaya başladığım amigurumi bebeklerimi kızımın ihtiyaçları için örüp satmaya başlayarak evime katkı sağlamaya çalışıyorum çocuklarımız için sağlıklı oyuncaklar tercih edelim.”

Özlem hanımın instagram hesabı → @ozlem_korkmaz2020

MAKROME

Bana tığ, şiş gerekmez, ellerimle yapayım derseniz makrome denilen düğümleme sanatına da bir şans verebilirsiniz. Aşağıda Ayten Hanım’ın tatlı tasarımını görüyorsunuz 🙂

Evde Yapılabilecek Hobiler

Ayten Hanım’ın diğer makrome tasarımlarını Instagram hesabında bulabilirsiniz –> @aldose_makrome

TAKI TASARIMI

Takılara ve aksesuarlara merakınız varsa, kendi zevkinize göre tasarım takılar yapmayı düşünebilirsiniz.

Kolyeler, bileklikler, küpeler, yüzükler… Kolaydan zora sayısız model çalışabilirsiniz.

Takı Tasarımı

“Merhaba ben Nuray, @nurisin_takilari adında Instagram’da bir sayfam var, çoğunlukla japon boncukları olan mikuyi boncuklariyla takı tasarımları yapıyorum, birşeyler üretebilmek, insanların beğenisine sunmak beni çok mutlu ediyor, bu şekilde  aile bütçemize katkida bulunmaya  çalışıyorum.”

Aşağıdaki fotoğrafın sahibi kehribar ve çelik takı satışı yapan Emine Hanım’ın sertifikalı kehribar ürünlerini görmek için tıklayın –> @kehribarcennetii

KEÇE TASARIMLAR / KEÇE AKTİVİTE KİTAP

Bir kaç parça keçe ile yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki! Kitap, telefon, bardak veya gözlük kılıfı, cüzdan, anahtarlık, kitap ayracı, kalemlik, çeşit çeşit süsler ve daha neler neler.

Çocuklar için eğlenceli ve eğitici keçe kitaplar da yapabilirsiniz. 

Keçe Aktivite Kitabı | Bebek Evi (Quiet Book)” başlıklı yazımda, yaptığım keçe aktivite kitabını görebilirsiniz.

SERAMİK SANATI

Seramik kil hamuru ile dekoratif objeler veya bu videodaki gibi kil broşlar tasarlayabilirsiniz.

Dokuz-on yaşlarımda, kilden minyatür ev eşyaları yapardım, daha sonra hiç denemedim. Bir kaç kere kırılınca pes etmiştim ama çok keyif aldığımı hatırlıyorum.

KANAVİÇE / ETAMİN

Evde yapılabilecek hobiler arasında Kanaviçe olarak adlandırılan bezeme sanatını atlamak olmaz. Çünkü geçmişten günümüze her daim el işleri arasında öne çıkagelmiştir. Kanaviçe nedir? Nasıl Yapılır? adlı yazıda gerekli ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Ayten Hanım @etaminhome31 sayfasında aşağıda gördüğünüz gibi etamin işliyor.

Etamin Sanatı

BOYAMA

“Boyalarla hayatımı renklendirmek istiyorum.” diyenler için evde yapılabilecek değişik hobiler ile devam edelim. Biliyorsunuz ki boyama yapmak strese iyi gelen şeyler arasında da öne çıkıyor.

Ahşap boyama, alçı boyama, cam boyama, taş boyama ve hatta salça tenekesi boyama gibi bir çok seçenek var.

Alçı boyama ve cam boyamayı yine 4. sınıfta  okulda yapmıştık. 

Çiçekli bir alçı kalıbı alıp boyamıştım bir kaç sefer kırıldı tekrar yaptım bi ben boyuyorum bir annem en son götürdüm okula sergiye, dönüşte yine kırılmıştı çantamda. Bi şeyin içine koymayı akıl edememişim.

O yüzden alçı benden uzak olsun çok sinir olmuştum. Ama cam boyama öyle keyifliydi  ki, bir kere yapmama rağmen hala unutmadım aldığım zevki.

Ahşap boyamayı lisede yapardık ufak tefek objeler, kalemlik vs. boyamıştım. 

Ama şimdi hobi olarak ahşap boyama yapmak istesem kutu, kalemlik, tepsi gibi şeyler almam. Hatta hiç bir şey almam evde ahşap ne varsa onları boyarım 😀

Boyayıp satmak istiyorsanız o başka tabi, o zaman da yine eski mobilyaları veya oyuncakları yenileyip satabilirsiniz.

Sayılarla boyama yapma seti de deneyebilirsiniz, rahatlatıcı ve eğlenceli görünüyor.

MUM – SABUN YAPMAK

Kokuku mumlar, sabunlar ilginizi çekiyorsa evde istediğiniz şekilde kalıplarla çeşit çeşit mum ve sabunlar üretmek de evde yapılabilecek hobiler arasında.

MOBİLYA YENİLEME

Eski ve yıpranmış mobilyaları atmak yerine dönüştürmek ister misiniz? 

Daha önce ahşap boyamadan bahsetmiştik. İşleri biraz daha ilerletip kumaş yenilemeyi ve hatta mobilyaların işlevini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. 

EV DEKORASYONU

Evde yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de ev dekorasyonu.

Bence evi dekore etmek her boş alanı doldurmak, süslemek, eşyaları değiştirmek olmamalı.

Dekoratif objeler tasarlayıp üretmenin ilerisinde ev dekorasyonu evinizi tanıyıp, onu size huzur verecek şekilde dizayn etmekten geçer.  

İç dünyanızı, zevklerinizi, hayallerinizi yaşam alanınıza yansıtırken bir bütünlük oluşturursunuz ve artık eviniz her yönüyle sizi yansıtıyordur. 

Böyle bir yolculuğa çıkmak için, elbette kendinizi iyi tanımanız gerekir.

Dekorasyonda sadelik seviyorsanız Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda bazı ipuçları bulacaksınız.

EV DÜZENLEME

Siz de benim gibi “Dekorasyona merakım yok, ben evimi derleyip toplayayım yeter.”  derseniz buyrun burdan devam edin, sonuç sizi fazlasıyla mutlu edecektir. → KonMari Metodu | Düzenli Evlerin Sırrını Açıklıyorum

PUZZLE YAPMAK

Puzzle öyle bir şey ki bi başlayınca bırakmak çok zor gelir, bağımlılık yapar. Ben tövbeliyim daha puzzle ın ‘p’sini ağzıma almam ama buraya da yazmasam olmazdı 😀 

Ben üniversite yıllarında arkadaşımın teyzesi yaparken bu batağa düştüm. Sonra ben de bi deniyim dedim bir baktım boynum ağrıya ağrıya puzzle yapıyorum günlerce. Bitince hemen yenisi almak istiyorum falan.

Yıllarca ara ara yaptım. Çoğu da öyle çerçevesiz duruyor bazanın altında. 

Sonra bir gün ne olduysa sonuncuyu bitirdim ve dedim tamam artık bitti.

Çünkü hem yaparken her yerim ağrıyor hem de bir işe yaramadan öylece kalıyordu.

Eğer ilk kez puzzle yapmak istiyorsanız duvara asmak isteyeceğiniz türde bir tane seçin, en fazla 100 parçalık olsun.

Hevesinizi alın bırkın diyormuşum 😛

Neyse, evet çok zevkli olabiliyor ama bana artık hiç çekici gelmiyor. Hele de diğer her şey gibi puzzle ve çerçeve fiyatları bu kadar artmışken :/

LEGO

Gelelim şimdi benim en eğlenceli tutkum Legolara. Şimdiki aklım olsa o kadar puzzle alacağıma Lego alırdım sadece. 

Ben oğlum için almıştım(bundan pek emin değilim) ama yok böyle bir şey, başından kalkamıyorum yapabilecek o kadar çok şey var ki. 

Hayal edebileceğiniz her şeyi tasarlayıp inşa edebilirsiniz.

Binalar, araçlar, robotlar, hayvanlar, eğlenceli oyuncaklar… 

Mesela bir oyuncak görüp beğendiğimizde onun benzerini legodan yapıp oynayabiliyoruz, zaman zaman instagramda paylaşıyorum.

EGZERSİZ

Evde yapabileceğiniz bir çok egzersiz çeşidi bulunmakta. Pilates, ip atlama, zumba gibi egzersizlerden size uygun olanı seçip online videolardan yararlanarak sağlıklı bir alışkanlık edinebilirsiniz.

15 dakikalık bir Leslie videosu da güzel bir başlangıç olabilir.

DANS

Eğlenceli hobiler ile devam edelim. Daha hareketli bir uğraş arıyorsanız bu neden dans olmasın!

Just Dance videoları ile hem eğlenip hem yeni dans figürleri öğrenebilirsiniz 😀

ENSTRÜMAN ÇALMAK

Bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek keyif vermenin dışında, beyin gelişimine de fazlaca katlı sağlıyor. 

Sadece eğlence olarak görmeyin. Enstrüman çalmak stres seviyesini düşürerek bedeni ve zihni rahatlatıyor.

Elbette öğrenmesi zaman alıyor, çok pratik yapmak gerekiyor ama ne fark eder ki. Öğrendiğiniz kadar bir kaç nota çalmak bile keyifli.

Ben ortaokulda gitara merak salmıştım. Gitar çalan bir yakınımız sağolsun yardımcı oldu. Evde kendi kendime çalışmaya başladım. Lisede ablamla kursa gittik, yine Rıdvan abi güzel bir gitar seçti. Bir de akort cihazı hediye etti bana. 

Daha önce de bahsettiğim gibi, aklınızda bir şeye başlamak varsa vakit kaybetmeden harekete geçmek çok önemli. O zaman Rıdvan abi olmasa belki de hiç başlamazdım. 

Şimdi online videolar, sosyal platformlar daha çok gelişti, bir kursa gitme veya özel ders alma imkanınız yoksa bile evde kendi başınıza da öğrenmeye başlayabilirsiniz. Özellikle gitar evde çalmak için çok uygun.

Üniversitede bağlama ve ritm kursuna da girmiştim bir süre ama neticede asıl çalışmayı evde yapıyorduk. 

Bağlamam kırılmıştı, darbukamı da evde çalamadığım için sattım. Bir kaç yıl da olsa farklı şeyler denemek çok güzeldi. Devam etmezsem boşuna almış olurum, zaman kaybı olur vs. diye düşünmeyin. 

İçinizden geliyorsa, başlayın gitsin.

KARAOKE YAPMAK

Onlar çalsın ben söyleyeyim derseniz karaoke ne güne duruyor. Bir de mikrofon ayarlayın bir tane, gelsin şarkılar, türküler…

DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETMEK

Çeşitli yağlar, sirkeler, turşular… Birbirinden kıymetli doğal ürünler üretebilirsiniz.

Tuba hanıma, Instagram’da oğlum için yıkanmamış koyun yünü ararken rastladım ve çok içim ısındı. 

@keceislemeleri sayfasında keçe tasarımlarını ve büyük bir özveriyle hazırladığı doğal ürünleri bulabilirsiniz.

Elif hanım da doğal ürünlere gönlünü verenlerden. Buradan sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Size bir de mesajı var:

“Geleceğimiz için doğala dönüş.

Bir kişiden ne olur demeyip herkes kendi hanesinden başlarsa daha yaşanılabilir bir ortam oluşur.

Kimyasalların hem insan vücuduna hem doğaya verdiği tahribatlar çok fazla.

Lütfen herkes elinden geldiğince zehirsiz temiz ürünler kullanmaya dikkat etsin.

Sayfamda hem tarifler hemde kendisi üretemeyenler için ürün satışım mevcut.” ?

@elif.gibi__

YEMEK YAPMAK

Hobi olarak yemek yapmak nasıl olur hiç tahayyül edemiyorum ama bunu tercih eden çok fazla insan var. 

Mutfağa ilginiz varsa, evde olduğunuz zamanlarda yeni tarifler deneyebilir, hem ağzınızı tatlandırır, hem de bir sürü bulaşık çıkarırsınız 😛 

Arkanızdan mutfağı temizleyecek biri varsa bu hobi tam size göre, yoksa eğer bir kere daha düşünün.

Şaka bir yana her gün yemek yapmak bana zor gelse de yeni bir tarif denemek bazen çok eğlenceli olabiliyor. Hele de lezzetli bir ürün çıkarsa ortaya yaşadık. 

Yani şimdi ben de sevmem falan dedim ama asıl sevmediğim hazırlık ve toplama kısmı. Eminim bir çok kişinin öyledir. Oysa yemek programlarında ne güzel yapıyorlar şip şak.

Cidden böyle anlattıkça mutfağa giresim geldi. Oh mis gibi ne pişirdiğini biliyorsun, içinde ne var ne yok belli, hem daha ekonomik ve sağlıklı. Bugün yemekler benden 😛


Umarım ‘ Evde Yapılabilecek Eğlenceli Hobiler | Evde Sıkılınca Ne Yapılır?‘ başlıklı yazım sizin için faydalı olmuştur. Yazımı sosyal mecralarda paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlamanız beni çok mutlu eder.

Comments (2)

  1. Zehra Ekim 2, 2022
    • Feyza Güler Ekim 25, 2022

Yorum yap

[hfe_template id='1141']